بی خیال ایران میلیون کشورها صادرات اقتصادی

بی خیال: ایران میلیون کشورها صادرات اقتصادی محصولات کشورهای دیگر صادرات غیرنفتی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی افشاي خراب‌كاري مدير دولت قبل

«متأسفانه بخش بزرگ تسهیلات اعطایی این بانک به دلایل متفاوت در سررسید خود تسویه نشده و به سرفصل مطالبات انتقال یافته شده است هست. از مجموع مطالبات سررسید گذشته

افشاي خراب‌كاري مدير دولت قبل

افشاي خراب كاري مدير دولت قبل

عبارات مهم : ایران

«متأسفانه بخش بزرگ تسهیلات اعطایی این بانک به دلایل متفاوت در سررسید خود تسویه نشده و به سرفصل مطالبات انتقال یافته شده است هست. از مجموع مطالبات سررسید گذشته این بانک ٧,٨٠٠ میلیارد تومان است که ٤.٢٦٠ میلیارد تومان آن مربوط به سال های ١٣٨٦ تا ١٣٩٢ و مبلغ ٣.٥٤٠ میلیارد تومان آن هم مربوط به سال ١٣٩٢ به بعد است که دو هزار میلیارد تومان از آن جریمه تأخیر است»؛ اين را مهدي نيكدل، مديرعامل صندوق ذخيره فرهنگيان در گفت وگو با «شرق» مي گويد. او در اين گفت وگو از ٧.٨ هزار میلیارد تومان معوقات بانک فرهنگیان رمزگشایی مي كند و از شاهکار ٦.٣ هزار میلیارد تومانی مدیر دولت قبل در بانک سرمایه خبر مي دهد.

افشاي خراب‌كاري مدير دولت قبل

نيكدل راجع به سهم الشرکه معلمان عضو مؤسسه می گوید: اين سهم تا آخرین روز شهریور ١٣٩٥ براساس حساب دفتری و بدون احتساب ارزش افزوده چهار هزارو ٣٦٩ میلیارد تومان بوده هست. از این رقم، هزارو ١٠٧ میلیارد تومان، یعنی ٢٥ درصد مانده واریزی اعضا، ٣٥٠ میلیارد تومان معادل هشت درصد مانده واریزی دولت و دو هزارو ٩١٢ میلیارد تومان معادل ٦٧ درصد سود ناشی از فعالیت های اقتصادی مؤسسه صندوق ذخیره فرهنگیان هست. مانده سود سال مالی منتهی به ٣١ شهریور ١٣٩٥ بعد از برگزاری مجمع و تصویب سود، در صورت اوضاع اعضا اعمال خواهد شد. بدیهی است که با ارزیابی دارایی های مؤسسه، ارزش روز این دارایی ها زیاد از مبلغ مذکور خواهد بود. او ادامه داد: بنابراین باید گفت که کل سهم الشرکه معلمان اصلا به مبلغ هشت هزار میلیارد تومان نمی رسد؛ چه رسد به اینکه چنین مبلغی چپاول یا اختلاس شده است باشد. همان طور که دادستان کشور هم بارها تأکید کرده، مباحث مطرح شده، راجع به رخدادهای بانک سرمایه هست.

نیکدل در پاسخ به این پرسش که «مگر اموال و دارایی فرهنگیان کجاست که شما معتقدید کسی نمی تواند آن را چپاول کند؟» توضیح داد: دارایی معلمان در حوزه هایی مانند پتروشیمی، ساختمانی، صنعت، بورس، بیمه معلم و… محفوظ است و کسی نمی تواند آن را چپاول کند. بیشترین سرمایه گذاری مؤسسه در قالب هلدینگ پتروفرهنگ و پروژه های پتروشیمی وابسته با آن است که به تازگی مدیر جمهوری و وزیر آموزش وپرورش یکی از این پروژه ها را در عسلویه افتتاح کردند.

«متأسفانه بخش بزرگ تسهیلات اعطایی این بانک به دلایل متفاوت در سررسید خود تسویه نشده و به سرفصل مطالبات انتقال یافته شده است هست. از مجموع مطالبات سررسید گذشته

در واقع شرکت پتروفرهنگ به عنوان یکی از بزرگ ترین شرکت های زیرمجموعه صندوق ذخیره فرهنگیان، در سال ١٣٨٧ تأسیس شده است هست. به گفته او فعالیت های جاری شرکت پتروفرهنگ به طور کلی به چهار دسته تقسیم می شود: این شرکت سهام دار سه مجتمع تولیدی مشمول بر پتروشیمی مروارید، پتروشیمی خراسان و پتروشیمی مارون هست. پتروفرهنگ همچنین در هشت طرح اجرائی از جمله کیمیای پارس خاورمیانه، پتروشیمی کیان، پتروشیمی لاوان، پتروشیمی آریا، پتروالفین فن آوران، مهتاب پارسیان، پردیس آذربایجان و پتروشیمی تفتان سهام دارد. طرح های توسعه ای این شرکت هم مشمول بر طرح توسعه ای مروارید (پتروشیمی تابان) و طرح توسعه ای کیمیای پارس خاورمیانه بوده و شرکت بازرگانی پارسه پتروفرهنگ هم از شرکت های فعال این هلدینگ در حوزه بازرگانی هست.

مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان ادامه می دهد: صندوق به علت جمعیت بزرگ فرهنگیان عضو در حوزه های امور مالی، سرمایه گذاری و بیمه ای مؤسسه، شرکت های تابعه و همچنین فرهنگیان عضو، اقدام به تأسیس یا خرید سهام داری چند شرکت مهم در این زمینه کرده هست. شرکت سرمایه گذاری فرهنگیان از شرکت های مهم صندوق ذخیره، علاوه بر سهام داری چندین شرکت بورسی، مدیریت و خریدوفروش سهام شرکت های تابعه مؤسسه را برعهده دارد. بانک سرمایه نیز به عنوان یکی از بانک های شخصی کشور فعالیت داشته و حدود ٤٧ درصد از سهام آن به واسطه شرکت های زیرمجموعه مؤسسه متعلق به صندوق ذخیره فرهنگیان هست. نیمی از سهام بیمه معلم هم مربوط به صندوق هست؛ شرکت بیمه امید آسایش و سرمایه ایرانیان هم به عنوان یکی از نمایندگی های بیمه معلم است که فعالیت آن در جهت خدمات بیمه ای به مؤسسه و شرکت های تابعه و همچنین فرهنگیان عضو مؤسسه هست.

نیکدل همچنین در پاسخ به این پرسش که «صندوق ذخیره فرهنگیان در حوزه املاک و مستغلات هم فعالیت دارد و به تازگی یکی از پروژه های این حوزه به اسم مگاپارس بر سر زبان ها افتاده است…» گفت: مجموعه ساختمانی مؤسسه مرکب از دو شرکت ساختمانی معلم و شرکت تأمین مسکن فرهنگیان هست. شرکت ساختمانی معلم یکی از بزرگ ترین شرکت های ساختمانی در کشور، ده ها پروژه مهم در پایتخت کشور عزیزمان ایران و دیگر استان ها را در دست احداث و تکمیل دارد که هزار میلیارد تومان ارزش دارد. یکی از بزرگ ترین پروژه های شرکت ساختمانی معلم، مجموعه چند منظوره تجاری-اداری-تفریحی مگاپارس است این مجتمع با زیربنای ٢١٥ هزار مترمربع در ٢٤ طبقه (پنج طبقه زیرزمین، همکف و ١٨ طبقه روی همکف) در زمینی به مساحت ٢٧ هزار مترمربع درحال ساخت هست.

افشاي خراب‌كاري مدير دولت قبل

تنها شرکت خاص ساخت مسکن معلمان به قیمت تمام شده

او در پاسخ به این پرسش که «شما جهت فرهنگیان هم مسکن می سازید یا تنها فعالیت تجاری می کنید؟» توضیح داد: شرکت تأمین مسکن فرهنگیان تنها شرکت خاص ساخت مسکن جهت معلمان به قیمت تمام شده است در سراسر کشور است که تاکنون پنج هزار واحد مسکونی به فرهنگیان تحویل داده یا در دست تکمیل دارد که می توان به پروژه هزار واحدی فولاد شهر اصفهان، پروژه ٧٦٠ واحدی بهاران سنندج، پروژه های ٤٢٥ واحدی مشهد، پروژه های ٤٠٠ واحدی همدان، ٤٠٠ واحدی قزوین، ٢٧٦ واحدی تبریز و… اشاره کرد. شرکت تأمین مسکن فرهنگیان علاوه بر تأمین مسکن معلمان عضو مؤسسه، مانند دیگر شرکت های ساختمانی چندین پروژه تجاری هم در دست احداث و تکمیل دارد.

«متأسفانه بخش بزرگ تسهیلات اعطایی این بانک به دلایل متفاوت در سررسید خود تسویه نشده و به سرفصل مطالبات انتقال یافته شده است هست. از مجموع مطالبات سررسید گذشته

مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان ادامه داد: مؤسسه با دارابودن چندین شرکت بزرگ صنعتی در کشور یکی از هلدینگ های تأثیرگذار در این حوزه هست. این شرکت ها مشمول بر ماشین سازی اراک، گروه صنعتی پلور سبز (تولید واگن های مسافربری)، آلوپن (تولید در و پنجره پروفیل)، شرکت بازرسی مهندسی ایران، شرکت بازرسی مـهندسی و صنعتی کشور عزیزمان ایران و شرکت میرداد (تولید آجر) هست.

شرکت ماشین سازی اراک یکی از بزرگ ترین تولیدکنندگان تجهیزات مورد نیاز صنایع نفت، گاز، پتروشیمی، نیروگاهی، حمل ونقل، سیمان و معدن در کشور هست. گروه صنعتی پلور سبز در زمینه تولید و تعمیر محصولات ریلی مانند واگن های مسافری، باری و مترو فعالیت دارد. شرکت آلوپن هم تولیدکننده انواع مقاطع پروفیل های صنعتی، درب و پنجره و نمای آلومینیومی و اسپایدر در کشور هست.

افشاي خراب‌كاري مدير دولت قبل

شرکت بازرسی مهندسی کشور عزیزمان ایران به عنوان نخستین شرکت بازرسی ایرانی با ماهیت مستقل و ملی تأسیس شد و از باسابقه ترین شرکت های کشور در حوزه بازرسی مهندسی هست. صلاحیتش هم جهت بازرسی کالا و پروژه ها، همواره به تأیید مؤسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی کشور عزیزمان ایران رسيده هست. درنهایت شرکت میرداد با دراختیار داشتن تجهیزات و ماشین آلات تولید آجر، سفال سقفی و تیغه ای و داشتن معدن خاک، یکی از معتبرترین تولیدکنندگان آجر ماشینی استاندارد در کشور عزیزمان ایران هست.

نیکدل همچنین در پاسخ به این پرسش که «ازآنجایی که صندوق ذخیره فرهنگیان با آموزش وپرورش در ارتباط هست، آیا در این حوزه هم سرمایه گذاری خاصی انجام داده اید؟» توضیح داد: چهار شرکت صنایع آموزشی، تجهیزات مدارس ایران، پژوهش و نوآوری صنایع آموزشی و کشور عزیزمان ایران ارقام از شرکت های تابعه مؤسسه صندوق ذخیره فرهنگیان در این مجموعه هستند. شرکت صنایع آموزشی انواع تجهیزات آموزشی، کمک آموزشی، آزمایشگاهی و کارگاهی را جهت همه دوره های تحصیلی متناسب با شرایط زمان، تغییرات فناوری، برنامه ریزی و محتوای کتاب های درسی بر اساس استانداردهای بین المللی طراحی، نمونه سازی و تولید می کند.

شرکت تجهیزات مدارس کشور عزیزمان ایران هم با دارابودن یکی از بزرگ ترین کارخانجات صنایع چوب و فلز پلاستیک و تزریق آلومینیوم در ایران، با تولید نزدیک به ٣٠٠ نوع محصول در زمينه طراحی و تولید انواع تجهیزات و مبلمان کلاسی و اداری فعالیت دارد. شرکت پژوهش و نوآوری هم یکی از شرکت های دانش بنیان کشور است که در حوزه تولید و پشتیبانی نرم افزارهای سفارشی دارای رتبه یک از شورای عالی انفورماتیک هست. به گفته نیکدل شرکت کشور عزیزمان ایران ارقام نخستین شرکت ارائه کننده دستگاه های خودپرداز در کشور عزیزمان ایران هست. خدمات و محصولات این شرکت در حوزه سخت افزاری مشمول بر تجهیزات بانکی ازجمله دستگاه های خودپرداز، CRS و همچنین ارائه خدمات پشتیبانی این محصولات از سوی شبکه گسترده نمایندگی سراسر کشور هست.

بانك سرمايه ربطي به ما ندارد

نيكدل همچنين در پاسخ به پرسشي ديگر مبني بر اينكه «معلمان انتظار دارند که مجموعه ای به این بزرگی خدمات مناسبی به آنها ارائه کند؛ ولی ظاهرا چنین اتفاقی نیفتاده است؟»، توضيح داد: مؤسسه صندوق ذخیره فرهنگیان علاوه بر شرکت های فعال در حوزه های متفاوت اقتصادی، ارائه خدمات رفاهی به فرهنگیان عضو را از راه شرکت های لیزینگ و رفاه فرهنگیان، سرمایه گذاری اقتصاد و رفاه فرهنگیان و شرکت خدمات مسافرتی زاگرس مد نظر قرار داده هست. شرکت لیزینگ و رفاه فرهنگیان در زمینه ارائه ماشین و کالاهای لیزینگی به فرهنگیان عضو مؤسسه با شرایط خاص فعال است و در این راستا تا سال ١٣٩٥ بیش از ١٢٠ هزار ماشین به فرهنگیان متقاضی واگذار کرده و این روند همچنان در حال انجام است.

شرکت سرمایه گذاری اقتصاد و رفاه فرهنگیان هم از شرکت های تازه تأسیس مؤسسه صندوق ذخیره فرهنگیان است که با همکاری وزارت آموزش و پرورش با نشانه بهسازی و تجمیع خدمات رفاهی ارائه شده است به فرهنگیان در سراسر کشور فعالیت می کند. این خدمات مشمول بر خدمات فروشگاهی، مسافرتی، تسهیلات، لیزینگ و… هست. شرکت خدمات مسافرتی زاگرس هم به شكل خاص به ارائه خدمات مسافرتی و جهانگردی از قبیل تورهای ایرانگردی و جهانگردی، تهیه بلیت و… به فرهنگیان عضو مؤسسه با شرایط خاص و اقساطی می پردازد. مؤسسه و شرکت های تابعه از بدو تأسیس تاکنون در مجموع بیش از هزارو ٦٣٥ میلیارد تومان خدمات رفاهی به فرهنگیان عضو مؤسسه ارائه کرده اند که علاوه بر خودرو، در حوزه های بیمه ای، گردشگری، تأمین مسکن و تسهیلات مالی و اعتباری بوده است.

او ادامه داد: ما بارها و بارها روشنگری کرده ایم که عنوان مهم در هجمه ها راجع به اموال و دارایی های فرهنگیان، اتفاقات بانک سرمایه است و ارتباطی به صندوق ندارد. بانک سرمایه در سال ١٣٨٤ تأسیس شده است و به عنوان یکی از بانک های شخصی کشور فعالیت دارد. ٤٧ درصد سهام بانک سرمایه به بهای تمام شده است ٢١٨ میلیارد تومان متعلق به مؤسسه صندوق ذخیره فرهنگیان است که ارزش فعلی آن بیش از پنج برابر قیمت تمام شده است برآورد می شود.

همچنین مؤسسه صندوق ذخیره فرهنگیان از محل سهام خود در بانک سرمایه در مجموع بیش از ١٦٧ میلیارد تومان سود دریافت کرده و قیمت تمام شده است خرید سهام صندوق در بانک سرمایه نسبت به کل دارایی های صندوق کمتر از سه درصد هست؛ با این حال بانک سرمایه در ١٠ سال گذشته، مانند ديگر بانک های کشور در زمینه ارائه تسهیلات به مشتریان خود فعالیت کرده که متأسفانه بخش بزرگ تسهیلات اعطایی این بانک به دلایل متفاوت در سررسید خود تسویه نشده و به سرفصل مطالبات انتقال یافته شده است هست. از مجموع مطالبات سررسید گذشته این بانک ٧,٨٠٠ میلیارد تومان است که ٤.٢٦٠ میلیارد تومان آن مربوط به سال های ١٣٨٦ تا ١٣٩٢ و مبلغ ٣.٥٤٠ میلیارد تومان آن هم مربوط به سال ١٣٩٢ به بعد است که دو هزار میلیارد تومان از آن جریمه تأخیر هست. به گواه دادستان کشور، در مجموع بدهکاران کلان این بانک ٣١ نفر اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی هستند که بدهی آنها از ٢٠٠ میلیارد تومان تا هزارو ٢٠٠ میلیارد تومان متغیر هست. تعدادی از این افراد دستگیر شده است اند و دستگاه قضائی هم پیگیر این پرونده است.

همچنین تسهیلات پرداخت شده است از سوی بانک سرمایه مانند سایر بانک ها از محل اعتبارات نظام بانکی و با اعتبار بانک مرکزی بوده هست؛ بنابراین مطالبات بانک سرمایه هیچ ربطی به دارایی معلمان در صندوق ذخیره فرهنگیان ندارد؛ به طوری که دادستان پایتخت کشور عزیزمان ایران هم تأکید کرده است که عده ای می گویند هشت هزار میلیارد تومان در صندوق ذخیره فرهنگیان اختلاس شده است هست؛ ولی با بررسی ها مشخص شد این مبلغ، معوقات بانکی و تسهیلات بلاوصول و سررسید گذشته بانک سرمایه هست. نيكدل همچنين در پاسخ به اين پرسش كه «آیا همه مسائلی که بعضی اعضای هيئت تحقیق و تفحص مطرح می کنند مربوط به بانک سرمایه است یا سایر شرکت های وابسته صندوق ذخیره فرهنگیان را هم در بر می گیرد؟»، گفت: به اذعان مقامات و نهادهای پیگیری کننده، بيشتر پرسشها مطرح شده است مربوط به اتفاقات بانک سرمایه هست، با این حال در تعداد معدودی از شرکت های وابسته به صندوق ذخیره فرهنگیان هم ممکن است اتفاقاتی در دوره های مدیریتی گذشته افتاده باشد؛ باوجود اینکه ارتباطی با دوره مدیریتی فعلی ندارد، از راه مراجع قضائی آنها را پیگیری کرده و هيئت تحقیق و تفحص مجلس شورای اسلامی هم در حال بررسی مدارک و مستندات است که امیدواریم با ارائه گزارش نهایی این هیئت، فعالیت های صندوق ذخیره فرهنگیان در مسیر سودآوری جهت معلمان عضو و همچنین ایفای نقش در اقتصاد، کارآفرین کشور ادامه پیدا کند.

اخبار اقتصادی – شرق

واژه های کلیدی: ایران | صندوق | فعالیت | ایرانی | ایرانیان | فرهنگیان | ایرانگردی | سرمایه گذاری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs